Didžiausias Lietuvoje „Moterų ralio“ renginys kasmet sulaukia daugiau kaip tūkstančio dalyvių. Trečdalis jų – naujokės. Renginio metu moterims tenka patirti įvairių išbandymų. Vienas jų – slalomo rungtis. Ralio organizatorių teigimu, būtent vairavimo užduotys labiausiai patinka dalyvėms, mat jų metu galima išbandyti ne tik save, bet ir pajausti automobilį, suprasti, ką reiškia būti tikra lenktynininke.

„Tai – vairuotojai skirtas iššūkis. Ji čia parodo visą savo sumanumą ir meistrystę“, – teigia viena iš „Moterų ralio“ organizatorių Neringa Simson ir išduoda paslaptį, kad šiemet moterys susidurs net su keturiomis slalomo rungtimis.

„Jei niekada nevažiavote slalomo, ši užduotis gali atrodyti sudėtinga, tačiau, jei žinosite pagrindinius principus, pravažiuosite užtikrintai“, – įsitikinusi automobilių varžybų dalyvė, daugybės slalomo varžybų nugalėtoja Augustė. Ji sutiko dalyvauti bandomajame slalomo važiavime ir pasidalinti patarimais naujokėms vairuodama stilingą miesto visureigį „Renault Austral“.

Pirmiausia – susitarimas

Augustė prisipažino, kad savo pažintį su automobilių sportu prieš keletą metų pradėjo ne nuo reguliarumo ralių, o nuo slalomo varžybų. Pasirodo, ši rungtis nereikalauja pasiruošimo, aprangos ar specialiai pritaikyto automobilio – galima tiesiog sėsti ir važiuoti. Jos teigimu, būtent nuo slalomo varžybų savo karjerą pradeda dauguma būsimų automobilių lenktynininkų.

Anot merginos, pasiruošimas slalomui priklauso nuo to, ar pirmą kartą dalyvaujate, taigi, kiek turite patirties. „Yra tokia nerašyta taisyklė – jei važiuojate su šturmane ir tai darote pirmą kartą, reikia susitarti, kaip kalbėsite viena su kita. Pavyzdžiui, ar sakysite: „Važiuok kūgeliui iš dešinės“, ar: „Kūgelis lieka kairėje“. Jei nesusitarsite, kokius žodžius naudojate, vairuotoja paprasčiausiai nesupras, kur sukti“, – juokiasi Augustė.

Ji pataria dalyvėms nepatingėti ir pastrateguoti komunikaciją panaudojant popieriaus lapą ir pieštuką. Galima pamodeliuoti važiavimo schemos diktavimą – nusipiešti bet kokią schemą ar susirasti internete. Tuomet susižymėti, kurioje trasos vietoje ir kas bus sakoma. O tada jau pasimokyti skaityti ir vienodai suprasti tokią schemą.

Draugės – ne trukdo, o padeda

„Moterų ralis“ skirtas nuotaikingai praleisti laisvalaikį su draugėmis ar kolegėmis. Tad ekipaže dažniausiai važiuoja ne dvi, o daugiau narių. Gale sėdinčiųjų vaidmuo slalomo rungtyje yra ypatingas – netrukdyti.

„Kai šturmanė su vairuotoja tariasi, kitos komandos narės sėdi ramiai ir tyliai. Tai yra dar viena nerašyta taisyklė. Reikia visoms susikaupti, palaukti kol bus pravažiuota rungtis ir tada jau bus galima džiaugtis, – pataria Augustė. – Renginio metu dažnai tenka matyti, kaip „galiorkoje“ sėdinčios draugės krizena ir tai tikrai nepadeda vairuotojai.”

Fokusas – greičio ir tikslumo balansas

Slalomo rungtyje svarbiausia – ne greitis, o taisyklingai pravažiuoti trasą, t. y. automobiliu „nupiešti“ piešinį, kuris yra pavaizduotas trasos schemoje. Žinoma, matuojamas laikas, taigi šliaužti per trasą vėžlio žingsniu nereikėtų, jei siekiate rezultato.

„Jei koncentruositės vien tik į greitį, didelė tikimybė, kad padarysite klaidų. Todėl naujokėms geriau važiuoti ne greitai, o taisyklingai. Dažniausia pradedančiojo klaida – greitas įvažiavimas į posūkį. Atsiminkite, kad greit įvažiavę į posūkį, iš jo išvažiuosite dideliu lanku ir nebūtinai teisinga trajektorija. Įsidėmėkite: į posūkį įvažiuojama lėtai, o išvažiuojama greitai“, – pataria Augustė ir sako, kad po kelių „Moterų ralio“ slalomų, net ir prastame kelyje ar sudėtingose sąlygose, vairuotoja galės jaustis užtikrintai.

Dažnas slalomų vaizdelis – „cypinamos padangos“ ir „prasukami ratai“. Augustė pabrėžia, kad specialiai to daryti tikrai nereikia, nes taip tik dėvimos padangos, o greičio tai tikrai nepriduoda, nes prarandamas sukibimas su kelio danga. Padangų cypimas gal ir suteikia azarto, bet slalome svarbiausia yra sukibimas ir tikslumas.

Neteisinga bazė – daugiausia baudos taškų

Dar vienas svarbus elementas – finišo sustojimas – bazė. Kaip atlikti finišo bazę? Reikia sustoti taip, kad finišo linija būtų po automobiliu – tarp priekinių ir galinių ratų. Priekiniais ratais finišo linija pravažiuojama, o galiniais – ne. Augustės teigimu, ją atlikti nėra sudėtinga, bet už jos neįvykdymą skiriama didžiausia bauda.

„Merginos dažnai susikoncentruoja į tai, kaip pravažiuoti trasą, o sustoti finišo bazės linijoje – pamiršta. Todėl dažnas vaizdelis – vairuotoja pravažiuoja slalomo trasą ir kirtusi finišo liniją… nuvažiuoja toliau. Reikia nepamiršti sustoti, jeigu taip finišuoti nurodoma trasos schemoje“, – juokiasi Augustė.

„Slaptas“ Augustės sėkmės receptas

Kas lemia sėkmę? Svarbiausia – mėgautis važiavimu, įsitikinusi Augustė. Žinoma, galima susigalvoti ritualų, šūkių ar pasirinkti laimę nešantį talismaną. Tai tik sustiprina komandos bendrumo jausmą ir motyvaciją.

„Važiuodama slalomus pasiimu savo sėkmės talismaną – durelių kišenėlėje visuomet sėdi vienaragis. Be to, prie starto linijos mėgstu pasikalbėti su automobiliu. Tai man padeda susikoncentruoti ir tai veikia, nes savo rungtynių krepšelyje turiu ir laimėjimų“, – prisipažįsta ji.

Automobilis komandos narys

Mergina sako, kad automobilis jai – kaip komandos narys, o pravažiavus keletą slalomų, jis tampa draugu. Slalomuose galima važiuoti bet kokiu lengvuoju automobiliu. Tiesiog kiekvienas automobilis turi savo dinamiką, manevringumą, pliusus ir minusus. Juos žinant ir „pritaikius“ trasą prie automobilio savybių, galima ir greitai, ir teisingai įveikti slalomo rungtį.

Bandomąjį slalomą Augustė važiavo miesto visureigiu „Renault Austral“. Prie šio automobilio vairo iki šiol ji nebuvo sėdėjusi. Įveikusi rungtį, mergina nuoširdžiai prisipažino, kad automobilis ją nustebino.

„Važiuodama „gyvatėlę“ išbandžiau keturių vairuojančiųjų ratų sistemą, kuri, pasirodo, ir yra skirta automobilio manevringumui pasireguliuoti. Pasijuto tas skirtumas prieš įjungiant sistemą ir po to. Užtenka nedaug pasukti vairą, ir automobilis jau daro posūkį. Vingiuojant „gyvatėlę“ nesijaučia gabaritų, jis manevruoja lyg mažas automobiliukas. Važiuoji taip manevringai, lengvai ir grakščiai“, – dalinosi įspūdžiais Augustė.

Visoms būsimo renginio dalyvėms ji palinkėjo nepamiršti, kad „Moterų ralyje“ slalomai sudaro tik nedidelę dalį rungčių ir esminės įtakos rezultatui greičiausiai nepadarys. „Jokios varžybos nėra laimimos pirmame posūkyje ar pirmame slalome. Vairuokite išmintingai. Svarbiausia pabūkite su draugėmis, atsipalaiduokite, pasidžiaukite pavasariu, diena, kelione ir nuotykiais.“

„Moterų ralis“ vyks balandžio 27 d. Į renginį jau užsiregistravo daugiau kaip 170 ekipažų. Renginio dalyvės varžysis 10 įskaitų, tarp kurių „Pradedančiojo vairuotojo“, „Elektromobilių“ ir „Renault taurės“. Ralio metu taip pat bus išrinktas „Saugiausias ekipažas“ ir „Stilingiausia komanda”.